Coilcraft 0402HP-11NXJLW
General Purpose Inductor, 0.011uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0402
Obsolete
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
Coilcraft Direct0402HP-11NXJLW01Tape & Reel (7 in.)
2h
Classic Components0402HP-11NXJLW7,547
2h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 0402HP-11NXJLW.
IHS
Datasheet2 pages5 years ago
Coilcraft Direct
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Vietnam
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2007-10-12
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-07-02
LTD Date2021-12-31
Related Parts
General Purpose Inductor, 0.011uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0603
General Purpose Inductor, 0.012uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 1008
Inductor RF Wirewound 0.01uH 5% 250MHz 50Q-Factor Ceramic 0.6A 0.12Ohm DCR 0805 T/R
Inductor RF Wirewound 0.01uH 5% 250MHz 35Q-Factor Ceramic 1.35A 0.06Ohm DCR 0603 T/R
Wirewound Inductor, 12 nH, 60 Milliohm, ± 5%, 4 GHz, 700 mA, 0805 [2012 Metric]
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 0402HP-11NXJLW provided by its distributors.
RF inductor, ceramic core, 5% tol, SMT, RoHS