Coilcraft 0402HP-11NXJLU
General Purpose Inductor, 0.011uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0402
Obsolete
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
Farnell0402HP-11NXJLU05Cut Tape
6h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 0402HP-11NXJLU.
Farnell
Datasheet2 pages5 years ago
Coilcraft Direct
Newark
Related Parts
General Purpose Inductor, 0.011uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0603
Ind Chip Wirewound 10nH 5% 250MHz 80Q-Factor Ceramic 1.6A 0805 T/R
General Purpose Inductor, 0.012uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 1008
General Purpose Inductor, 0.01uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0603
General Purpose Inductor, 0.011uH, 5%, 1 Element, Wirewound-Core, Reflow soldering, 1608/0603
Inductor RF Wirewound 0.01uH 5% 250MHz 35Q-Factor Ceramic 1.35A 0.06Ohm DCR 0603 T/R
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 0402HP-11NXJLU provided by its distributors.
Surface Mount High Frequency Inductor, 0402HP Series, 11 nH, 5%, 0402 [1005 Metric], 4.7 GHz RoHS Compliant: Yes
RF inductor, ceramic core, 5% tol, SMT, RoHS
INDUCTOR, 11NH, 5%, 4.7GHZ, RF, SMD; Inductance: 11nH; Product Range: 0402HP Series; DC Current Rating: 1.4A; High Frequency Inductor Case: 0402 [1005 Metric]; Inductor Construction: Wirewound; DC Resistance Max: 0.065ohm; Inductance Tolerance: ± 5%; Self Resonant Frequency Min: 4.7GHz; SVHC: No SVHC (15-Jan-2019); Inductor Case Style: 0402 [1005 Metric]