Bourns SRU6018-1R8Y
Inductor Power Shielded Wirewound 1.8uH 30% 100KHz 8Q-Factor Ferrite 3A 28mOhm DCR T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns SRU6018-1R8Y.
IHS
Datasheet3 pages7 years ago
Master Electronics
Arrow Electronics
CAD Models
Download Bourns SRU6018-1R8Y symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Related Parts
Ind Power Semi-Shielded Wirewound 1.8uH 30% 100KHz Ferrite 3.7A T/R
TAIYO YUDENNR6045T1R8N
Inductor Power Shielded Wirewound 1.8uH 30% 100KHz Ferrite 3.7A 0.0234Ohm DCR 2424 T/R
TAIYO YUDENNRS6045T1R8NMGK
Inductor Power Shielded Wirewound 1.8uH 30% 100KHz Ferrite 3.9A 0.0247Ohm DCR 2424 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 1.8uH 30% 100KHz 9.18Q-Factor Ferrite 2.7A 0.025Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 1.8uH 30% 100KHz Ferrite 3.8A 32mOhm DCR Blister T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 1.8uH 30% 100KHz Ferrite 3.88A 28mOhm DCR 2020 T/R
Descriptions
Descriptions of Bourns SRU6018-1R8Y provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 1.8uH, 30%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2626
Ind6.5X6.2X1.8Mm,1.8Uh30%3A, shdsmd /Tape & Reel - 7" Reel |Bourns, Inc. SRU6018-1R8Y
FIXED IND 1.8UH 3A 28 MOHM SMD
IND PWR SHIELDED W/W 1.8UH 30% 100KHZ 3A
1.8uH ±30% 2.3A SMD,6.2x6.5mm Power Inductors ROHS
CHOKE, POWER, SHIELDED, 1.8UH; Inductor Type:Shielded Power Choke; Inductance:1.8µH; Tolerance, Inductance:± 30%; Resistance:28mohm; Self Resonant Frequency:90MHz; Case Style:SMD Shielded; Q Factor @ Vr, F:8; Core Material:Ferrite DR/RI; Tolerance, +:30%; Tolerance, -:30%; Current, Ic Sat:2.3A; External Depth:2mm; External Length / Height:6.2mm; Max RMS Current:3A; Temp, Op. Max:125°C; Temp, Op. Min:-40°C; Test Frequency:7.96MHz; Width, External:6.2mm