Bourns SRP2512A-4R7M
General Purpose Inductor, 4.7uH, 20%, 1 Element, Powdered Metal Alloy-Core, SMD, 1008
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns SRP2512A-4R7M.
IHS
Datasheet4 pages6 years ago
Newark
Inventory History
3 month trend:
+10.22%
CAD Models
Download Bourns SRP2512A-4R7M symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
79,283
Authorized Distributors
6
Inductance
4.7 µH
4.7 µH
4.7 µH
Tolerance
20 %
20 %
20 %
Current Rating
2.2 A
2.2 A
Shielding
Shielded
Shielded
DC Resistance (DCR)
235 mΩ
200 mΩ
200 mΩ
Q Factor
Test Frequency
1 MHz
1 MHz
1 MHz
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2017-06-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Bourns SRP2512A-4R7M provided by its distributors.
Inductor Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 1MHz 39Q-Factor Metal Alloy Powder 1.55A 0.235Ohm DCR 1008 Automotive T/R
Inductor, 4.7Uh, Shielded, 1.55A; Inductance:4.7Μh; Rms Current (Irms):1.55A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.9A; Product Range:Srp2512A Series; Inductor Case/Package:1008 [2520 Metric] Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. SRP2512A-4R7M