Bourns SRP2510A-1R5M
Ind Power Shielded Wirewound 1.5uH ±20% 1MHz 35 Q-Factor Metal Alloy Powder 2.5A T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns SRP2510A-1R5M.
IHS
Datasheet4 pages7 years ago
Newark
Inventory History
3 month trend:
-4.24%
CAD Models
Download Bourns SRP2510A-1R5M symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
74,584
Authorized Distributors
6
Inductance
1.5 µH
1.5 µH
Tolerance
20 %
20 %
Current Rating
2.5 A
Shielding
Shielded
Shielded
DC Resistance (DCR)
91 mΩ
72 mΩ
Q Factor
Test Frequency
1 MHz
1 MHz
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2017-06-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Bourns SRP2510A-1R5M provided by its distributors.
Avnet Japan
General Purpose Inductor, 1.5uH, 20%, 1 Element, Powdered Metal Alloy-Core, SMD, 1008
FIXED IND 1.5UH 2.5A 91 MOHM SMD
1MHz 68MHz 2.6A 2.5A 35@1MHz 1.5¦ÌH 91m¦¸ ¡À20% 1008 2.5mm*2mm*1mm
2.5A 1.5uH ±20% 2.6A 1008 Power Inductors ROHS
Bourns 1.5uH 20% 2.5A SMD Inductors
RS APAC
Inductor, 1.5Uh, 2.5A, 20%, Shielded; Inductance:1.5Μh; Rms Current (Irms):2.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):2.6A; Product Range:Srp2510A Series; Power Inductor Case:2.5Mm X 2Mm X 1Mm; Dc Resistance Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. SRP2510A-1R5M