Bourns SRN6045TA-3R3Y
Ind Power Semi-Shielded Wirewound 3.3uH ±30% 1MHz 15 Q-Factor Ferrite 5A T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns SRN6045TA-3R3Y.
IHS
Datasheet4 pages6 years ago
element14 APAC
Newark
Electro Sonic
3 month trend:
+97.67%
CAD Models
Download Bourns SRN6045TA-3R3Y symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2016-07-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TAIYO YUDENLHL08TB3R3M
Inductor Power Wirewound 3.3uH 20% 7.96MHz 40Q-Factor Ferrite 3.2A 0.021Ohm DCR RDL Ammo
Inductor Power Semi-Shielded Wirewound 3.3uH 30% 100KHz 13Q-Factor Ferrite 5.6A 0.021Ohm DCR T/R
Ind Power Semi-Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz Ferrite 3.3A 5040 T/R
Inductor Power Wirewound 3.3uH 20% 1KHz 30Q-Factor Ferrite 4.5A 0.018Ohm DCR RDL Bag
TAIYO YUDENNRS5040T3R3NMGJ
Inductor Power Shielded Wirewound 3.3uH 30% 100KHz Ferrite 3.3A 0.0351Ohm DCR T/R
Inductor Power Drum Core 3.3uH 10% 7.96MHz 20Q-Factor Ferrite 5.5A 0.025Ohm DCR RDL
Descriptions
Descriptions of Bourns SRN6045TA-3R3Y provided by its distributors.
Avnet Japan
General Purpose Inductor, 3.3uH, 30%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2424
Fixed Inductor Nonstandard 3.3µH ±30% 5A 21mΩ 45MHz 15@1MHz
Inductor, Aec-Q200, 3.3Uh, 5A, 30%; Inductance:3.3Μh; Rms Current (Irms):5A; Inductor Construction:Semishielded; Saturation Current (Isat):7.8A; Product Range:Srn6045Ta Series; Power Inductor Case:6Mm X 6Mm X 4.2Mm Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. SRN6045TA-3R3Y