Bourns SDE1006A-470K
Inductor Power Unshielded Wirewound 47uH 10% 1MHz Ferrite 1.8A 170mOhm DCR Automotive T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns SDE1006A-470K.
IHS
Datasheet3 pages6 years ago
Master Electronics
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2013-08-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
Inductor Power Unshielded Wirewound 47uH 10% 1KHz Ferrite 2.2A 0.17Ohm DCR T/R
Inductor Power Unshielded Wirewound 47uH 10% 1MHz Ferrite 1.7A 0.18Ohm DCR Automotive AEC-Q200 T/R
Wurth Elektronik744772470
FERRITE LEADED INDUCTOR, 47 UH, 2.3 A, .12 OHM, FIXED, 8095, WE-TI SERIES
Inductor Power Wirewound 47uH 10% 2.52MHz 30Q-Factor Ferrite 1.56A 0.14Ohm DCR RDL Bag
Descriptions
Descriptions of Bourns SDE1006A-470K provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 47uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 3535
Ind10X9X5.4Mm,47Uh10%1.8A, non-Shdsmd /Tape & Reel - 13" Reel |Bourns, Inc. SDE1006A-470K
FIXED IND 47UH 1.8A 170 MOHM SMD
INDUCTOR, POWER, 47UH, 1.95A, 10%
1.8A 47uH ±10% 1.95A SMD,9x10mm Power Inductors ROHS
INDUCTOR, 47UH, 1.95A, 10%, POWER; Inductance: 47µH; RMS Current (Irms): 1.8A; Inductor Construction: Unshielded; Saturation Current (Isat): 1.95A; Product Range: SDE1006A Series; Power Inductor Case: 10mm x 9mm x 5.4mm; DC Resistance Max: 0.17ohm; Inductance Tolerance: ± 10%; SVHC: No SVHC (15-Jan-2018); Automotive Qualification Standard: AEC-Q200