Bourns RL875S-122K-RC
General Purpose Inductor, 1200uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns RL875S-122K-RC.
IHS
Datasheet2 pages7 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Bourns RL875S-122K-RC symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2006-12-11
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 3 months ago)
LTB Date2026-01-01
LTD Date2026-06-01
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 1200uH 10% 1KHz 10Q-Factor Ferrite 0.25A 2.65Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 1200uH 10% 1KHz 58Q-Factor Ferrite 0.2A 3.6Ohm DCR T/R
Inductor Power Unshielded Wirewound 1200uH 10% 1KHz 31Q-Factor Ferrite 0.21A 4.2Ohm DCR T/R
Inductor Power Unshielded Wirewound 1200uH 10% 1KHz 0.15A 9Ohm DCR AXL T/R
TAIYO YUDENCAL45TB122K
Descriptions
Descriptions of Bourns RL875S-122K-RC provided by its distributors.
FIXED IND 1.2MH 210MA 3.9 OHM TH
Ind7.8X7.5Mm,1200Uh10%0.21A,shdth /Tray Packaging Rohs Compliant: Yes |Bourns Jw Miller RL875S-122K-RC
RL875S Radial Vertical Cylinder 0.307Dia 7.80mm 1.2mH
210mA 1.2mH ±10% Plugin,D=7.8mm Power Inductors ROHS