Bourns PTV111-3420A-A203
Potentiometer, Carbon, 0.05W, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s)
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns PTV111-3420A-A203.
IHS
Datasheet6 pages6 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Farnell
Newark
Inventory History
3 month trend:
-0.28%
CAD Models
Download Bourns PTV111-3420A-A203 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.70
Introduction Date2002-03-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Related Parts
Res Carbon Film POT 20K Ohm 20% 1/20W 1(Elec)/1(Mech)Turn 6mm Pin Bracket Mount/Through Hole
Potentiometer, Carbon, 0.05W, 20000ohm, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s)
PanasonicEVU-F2LFL3B24
POTENTIOMETER 9MM PLASTIC SHAFT VERTICAL SINGLE PLASTIC SLEEVE 20K EVU SERIES
PanasonicEVU-F2MFL3B24
POTENTIOMETER 9MM PLASTIC SHAFT VERTICAL SINGLE METAL BUSHING 20K EVU SERIES
PanasonicEVU-F2AF30B24
POTENTIOMETER ROTARY 9MM PLASTIC SHAFT VERTICAL SINGLE NO BUSHING 20K EVU SERIES
Descriptions
Descriptions of Bourns PTV111-3420A-A203 provided by its distributors.
ROTARY POTENTIOMETER, 20KOHM, 20%, 50mW
POT 20K OHM 1/20W CARBON LOG | Bourns PTV111-3420A-A203
Res Carbon Film POT 20K Ohm 20% 0.05W(1/20W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 6mm (12 X 31mm) Pin Panel Mount/Bracket Mount
20K¦¸ ¡À20% 50mW 7.5mm*12mm*31mm
Rotary Potentiometer, 20Kohm, 20%, 50Mw; Track Resistance:20Kohm; No. Of Turns:1Turns; Track Taper:Log (Audio); Power Rating:50Mw; Resistance Tolerance:± 20%; Product Range:Ptv Series; Potentiometer Mounting:Through Hole Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. PTV111-3420A-A203