Bourns PTV111-1415A-A1105
Potentiometer, Carbon, 0.05W, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s)
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns PTV111-1415A-A1105.
IHS
Datasheet6 pages6 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-1.33%
CAD Models
Download Bourns PTV111-1415A-A1105 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Top Adjustment VERTICAL ROHS3Compliant Carbon Potentiometer ±20% 300° 80mW 1.181 30.00mm
Res Carbon Film POT 1M Ohm 20% 0.08W 1(Elec)/1(Mech)Turns 6mm Pin Bracket Mount/Through Hole
TT ElectronicsP160KN-0QC15A1M
1M¦¸ ¡À20% 100mW 200V(AC) , 24.5mm*17mm*21mm
TT ElectronicsP160KN2-0EC15B1MEG
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.2W, 1000000ohm, 20% +/-Tol, 1 Turn(s)
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.25W, 1000000ohm, 20% +/-Tol, 1000ppm/Cel, 1 Turn(s)
Descriptions
Descriptions of Bourns PTV111-1415A-A1105 provided by its distributors.
±20% 50mW 1MΩ Potentiometers, Variable Resistors ROHS
Panel Control /Tray Packaging |Bourns, Inc. PTV111-1415A-A1105
POT 1M OHM 1/20W CARBON LOG | Bourns PTV111-1415A-A1105
1M¦¸ ¡À20% 50mW 13.4mm*12mm*20.2mm