Bourns PM1812-181J-RC
Ind Chip Molded Bobbin Core 180uH 5% 796KHz 40Q-Factor Ferrite 102mA 1812 T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns PM1812-181J-RC.
IHS
Datasheet4 pages7 years ago
Master Electronics
Newark
_legacy Avnet
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2006-11-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 180uH 5% 796KHz 40Q-Factor 102mA 9.5Ohm DCR 1812 T/R
General Purpose Inductor, 180uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 1812
General Purpose Inductor, 180uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, Reflow soldering, 4532/1812
General Purpose Inductor, 180uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, Reflow soldering,, 3225/1210
Ind RF Chip Unshielded Wirewound 180uH 5% 796kHz 20 Q-Factor Ferrite 60mA T/R
Descriptions
Descriptions of Bourns PM1812-181J-RC provided by its distributors.
FIXED IND 180UH 102MA 9.5OHM SMD
Inductor, 180Uh, 102Ma, 5%, 5Mhz; Core Material:Ferrite; Dc Current Rating:102Ma; Dc Resistance Max:9.5Ohm; Inductance:180Μh; Inductance Tolerance:± 5%; Inductor Case Style:1812; No. Of Pins:2; Q Factor:40; Q Test Frequency:796Khz Rohs Compliant: Yes |Bourns Jw Miller PM1812-181J-RC