Bourns CRE2512-FZ-R008E-2
Res Thick Film 2512 8m Ohm 1% 2W ±75ppm/°C Molded SMD Embossed T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns CRE2512-FZ-R008E-2.
Newark
Datasheet4 pages4 years ago
Datasheet2 pages10 years ago
Datasheet2 pages12 years ago
JRH Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-73.09%
CAD Models
Download Bourns CRE2512-FZ-R008E-2 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginTaiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2014-06-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
PanasonicERJ-MS4HF8M0U
Res Metal Alloy 2512 8m Ohm 1% 2W ±75ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
PanasonicERJMP4MF8M0U
Res Metal Plate 2512 0.008 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD T/R Automotive
PanasonicERJM1WSF8M0U
Res Thick Film 2512 0.008 Ohm 1% 1W Molded SMD Embossed Carrier T/R
Fixed Resistor, Metal Film, 2W, 0.008ohm, 0.1265V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 2512
1W Thin Film Resistor ±50ppm/℃ ±1% 8mΩ 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
TE ConnectivityTLR3A20DR008FTDG
Res Metal Strip 2512 8m Ohm 1% 2W ±50ppm/°C Molded SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Bourns CRE2512-FZ-R008E-2 provided by its distributors.
Avnet Japan
Res Metal Alloy 2512 0.008 Ohm 1% 2W ±50ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.008ohm, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 2512
2512 (6432Metric) FIXED RESISTOR CRE2512 0.254Lx0.132W 6.45mmx3.35mm 2W 8mOhm ±50ppm/C
Current Sense Res.-SMD .008 Ohms 2W 1% AEC-Q200
RESISTOR, METAL STRIP, RES 0.008 OHMS, PWR-TRG 2 W, TOL 1%, SMD
2W 8mΩ Current Sensing Resistors ±50ppm/℃ ±1% 2512 Current Sense Resistors / Shunt Resistors ROHS
SMD Resistor 2512 8MΩ ±1% 2W ±50ppm/℃
Res, Current Sense, Aec-Q200, 0R008, 2512; Resistance:0.008Ohm; Product Range:Cre2512 Series; Resistor Case/Package:2512 [6432 Metric]; Power Rating:2W; Resistance Tolerance:± 1%; Resistor Technology:Metal Strip Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. CRE2512-FZ-R008E-2
Resistor Type = Thick Film / Resistance mOhm = 8 / Tolerance (±) % = 1 / Operating Temperature Min. °C = -55 / Operating Temperature Max. °C = 170 / Power Rating W = 2 / Body Length mm = 6.4 / Temperature Coefficient = ±50 ppm/°C / Termination Type = Wraparound / Body Height mm = 0.75 / Body Width mm = 3.2 / Mounting Type = SMD / Qualification = AEC-Q200 / Resistor Case Style = 2512