Bourns CR1206-FX-2493ELF
Res Thick Film 1206 249K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns CR1206-FX-2493ELF.
JRH Electronics
Datasheet9 pages4 years ago
IHS
Electro Sonic
Burklin Elektronik
Inventory History
3 month trend:
-0.28%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
249 kΩ
249 kΩ
249 kΩ
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 7 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 1206 249K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ-8ENF2493V
Res Thick Film 1206 249K Ohm 1% 1/4W ±100ppm/¦C SMD Punched Carrier T/R
250mW Thick Film Resistors 200V ±1% ±100ppm/℃ 249kΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRC1206FR-07249KL
TE Connectivity / AMP1623469-1
Res Thick Film 1206 270K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/°C Pad SMD T/R
Res Thick Film 1206 270K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Bourns CR1206-FX-2493ELF provided by its distributors.
250mW Thick Film Resistors ±100ppm/℃ ±1% 249kΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Smd 249K Ohm 1% 1/4W 1206 Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. CR1206-FX-2493ELF
CR1206 FIXED RESISTOR 1206 (3216Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 249kOhm 0.25W 1/4W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 249000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206