Bourns CR0805-JW-361ELF
Resistor, thick film, SMD 0805 (2012), 360 Ω, 0.125 W, ±5 %, CR0805-JW-361ELF
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns CR0805-JW-361ELF.
Electro Sonic
Burklin Elektronik
Inventory History
3 month trend:
-7.96%
CAD Models
Download Bourns CR0805-JW-361ELF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Resistance
360 Ω
360 Ω
360 Ω
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginTaiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2003-06-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 0805 390 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0805 330 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
MCR FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±5% ±200ppm/C 390Ohm 0.125W 1/8W
Yageo GroupRC0805FR-07360RL
Res Thick Film 0805 360 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 0805 360 Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Bourns CR0805-JW-361ELF provided by its distributors.
CR0805 FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±5% ±200ppm/C 360Ohm 0.125W 1/8W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 360ohm, 150V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0805