Bourns CR0402-FX-2701GLF
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/16W 0402 / 2.7 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns CR0402-FX-2701GLF.
Datasheet9 pages4 years ago
Electro Sonic
Arrow.cn
Inventory History
3 month trend:
+6.47%
Resistance
2.7 kΩ
2.7 kΩ
2.7 kΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
62.5 mW
62.5 mW
62.5 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 7 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRC0402FR-072K7L
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±1% 2.7kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.063W, 2700ohm, 50V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0402
TE ConnectivityCRG0402F2K7
Res Thick Film 0402 2.7K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupAC0402FR-072K7L
63mW Thick Film Resistors 75V ±1% ±100ppm/℃ 2.49kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Bourns CR0402-FX-2701GLF provided by its distributors.
Res, 2K7, 1%, 0.063W, 0402, Thick Film Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. CR0402-FX-2701GLF
CR0402 FIXED RESISTOR 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 2.7kOhm 0.063W 1/16W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 2700ohm, 50V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402