Bourns CMP0603AFX-1003ELF
Res Thick Film 0603 100K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns CMP0603AFX-1003ELF.
IHS
Datasheet8 pages4 years ago
Inventory History
3 month trend:
+7.29%
CAD Models
Download Bourns CMP0603AFX-1003ELF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
100 kΩ
100 kΩ
100 kΩ
Case/Package
0603
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
330 mW
330 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2020-05-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Descriptions
Descriptions of Bourns CMP0603AFX-1003ELF provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 100000ohm, 75V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
RESHIGHPOWERA 0603 100K 1% 1/4W / 100 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
Res, Aec-Q200, 100K, 1%, 0.25W, 0603; Resistance:100Kohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:250Mw; Resistor Case/Package:0603 [1608 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:Anti-Surge; Product Range:Cmp-A Seriesrohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. CMP0603AFX-1003ELF
Resistor Type = Thick Film / Resistance kOhm = 100 / Tolerance (±) % = 1 / Operating Temperature Min. °C = -55 / Operating Temperature Max. °C = 155 / Power Rating mW = 250 / Body Length mm = 1.6 / Voltage Rating - DC V = 75 / Temperature Coefficient = ±100 ppm/°C / Termination Type = Wraparound / Body Height mm = 0.5 / Body Width mm = 0.9 / Mounting Type = SMD / Qualification = AEC-Q200 / Resistor Case Style = 0603