Bourns CG0603MLE-18E
TVS Varistor, 8.5 V, 12 V, ChipGuard MLE, 60 V, 0603 [1608 Metric], Multilayer Varistor (MLV)
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns CG0603MLE-18E.
HQonline
Datasheet4 pages4 years ago
Farnell
Newark
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+190%
CAD Models
Download Bourns CG0603MLE-18E symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.40.00
Introduction Date2003-02-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
TVS Varistor, 14 VAC, 18 VDC, MLA, 45 V, 0402 [1005 Metric], Multilayer Varistor (MLV)
Descriptions
Descriptions of Bourns CG0603MLE-18E provided by its distributors.
Varistor, Esd Clamp Protector, 60V, 0603; Voltage Rating Vac:8.5V; Voltage Rating Vdc:12V; Product Range:Chipguard Mle Series; Clamping Voltage Vc Max:60V; Varistor Case Style:0603 [1608 Metric]; Peak Surge Current @ 8/20Μs:20A Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. CG0603MLE-18E