Bourns 5900-560-RC
Ind High Current RF Choke Bobbin Core 56uH 10% 1KHz Ferrite 3.2A AXL
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 5900-560-RC.
IHS
Datasheet2 pages7 years ago
Newark
Electro Sonic
X-ON
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Bourns 5900-560-RC symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Ind Power 56uH 10% 1KHz Ferrite 3.66A Axial Bulk
Inductor Power Unshielded Drum Core 56uH 10% 10KHz Ferrite 3.8A 0.075Ohm DCR RDL
Inductor Power Drum Core 56uH 10% 1KHz Ferrite 2.8A 0.069Ohm DCR RDL
API Delevan4590-563K
General Purpose Inductor, 56uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core
Ind Power Wirewound 56uH 10% 1KHz 22Q-Factor Ferrite 680mA T/R
Inductor Power Unshielded Wirewound 56uH 10% 1KHz 15Q-Factor Ferrite 0.94A 0.24Ohm DCR T/R
Descriptions
Descriptions of Bourns 5900-560-RC provided by its distributors.
CHOKE, 56UH, 3.2A, 10%; Inductance:56µH; Inductance Tolerance:± 10%; DC Resistance Max:0.037ohm; DC Current Rating:3.2A; Inductor Case Style:Axial Leaded; No. of Pins:2; Body Material:Ferrite; Core Material:Ferrite
Choke, 56Uh, +10%, Axial; Rango De Producto:Serie 5900; Inductancia:56Μh; Inductancia, Tolerancia:± 10%; Intensidad Nominal Dc:3.2A; Resistencia Dc Máx.:0.037Ohm; Tipo De Empaquetado:Individual; Bobina, Tipo:Axial Leaded |Bourns Jw Miller 5900-560-RC