Bourns 3386G-1-252LF
Res Cermet Trimmer 2.5K Ohm 10% 1/2W 1(Elec)/1(Mech)Turn 3.05mm (9.53 X 9.53 X 4.83mm) Pin Thru-Hole Tube
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 3386G-1-252LF.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
Electro Sonic
Newark
Farnell
element14
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.50
Introduction Date2019-08-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Cermet trimmer potentiometer, 2.5 kΩ, 0.5 W, THT, on top, 3386P-1-252LF
Single-Turn Trimmer Potentiometers 3/8 2.5Kohms 10% 0.5Watts Square
Res Cermet Trimmer 2.5K Ohm 10% 1/2W 1(Elec)/1(Mech)Turn 3.15mm (9.53 X 4.83 X 9.53mm) Pin Thru-Hole Tube
10 Mm Carbon Potentiometer |Amphenol Piher Sensors And Controls PT10LV10-252A2020
Trimmer Potentiometer Carbon 6mm Cross Slot Hole PT 6 KV 2,5 K
Trimmer Potentiometers 2.5Kohms 10mm Rnd Side adj
Descriptions
Descriptions of Bourns 3386G-1-252LF provided by its distributors.
Trimmer, Cermet, 0.5W, 2500ohm, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 1 Turn(s)
TRIMMER, POTENTIOMETER, 2.5KOHM 1TURN THRU HOLE; Track Resistance: 2.5kohm; No. of Turns: 1; Resistance Tolerance: ± 10%; Temperature Coefficient: ± 100ppm/°C; Power Rating: 500mW; Potentiometer Mounting: Thr
Trimmer Potentiometer, 2.5Kohm 1Turn Through Hole; Trimmer Type:Single Turn; Element Material:Cermet; Adjustment Type:Top Adjust; Track Resistance:2.5Kohm; Potentiometer Mounting:Through Hole; No. Of Turns:1Turns; Power Rating:500Mw Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. 3386G-1-252LF