Bourns 3329H-1-202LF
2 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 3329H-1-202LF.
Newark
Burklin Elektronik
TME
Inventory History
3 month trend:
-31.50%
CAD Models
Download Bourns 3329H-1-202LF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Stock
31,963
Resistance
2 kΩ
2 kΩ
Tolerance
10 %
10 %
Power Rating
500 mW
500 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
In a Tube of 50, 2kO Through Hole Trimmer Potentiometer 0.5W Top Adjust Bourns 3362 Series
Cermet trimmer potentiometer, 2 kΩ, 0.5 W, THT, on top, 3386P-1-202LF
Cermet Not Linear TRIMMER Trimmer Potentiometer ±10% 280deg 500mW 85C
TT Electronics72PR2KLF
Res Cermet Trimmer 2K Ohm 10% 0.5W 1(Elec)/1(Mech)Turn (9.53 X 9.53 X 4.75mm) Pin Thru-Hole Box
TT Electronics72XR2KLF
Trimmer, Cermet, 0.5W, 2000ohm, 200V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 1 Turn(s)
TT Electronics72PMR2KLF
Descriptions
Descriptions of Bourns 3329H-1-202LF provided by its distributors.
Cermet trimmer potentiometer, 2 kΩ, 0.5 W, THT, on top, 3329H-1-202LF
Res Cermet Trimmer 2K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turns (6.35 X 4.57mm) Pin Thru-Hole Tube
2k Ohm 1/4" Round Cermet Potentiometer Single Turn 1/2 Watt
Trimmer, Cermet, 0.5W, 2000ohm, 300V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 1 Turn(s)
Single-Turn Trimmer Potentiometers 1/4 RND 2KOHMS 10% 0.5WATTS
1/4" ROUND, THRU-HOLE, TRIMMER, 2 KILOHMS, CERMET, SINGLE TURN
±10% ±100ppm/℃ 500mW 2kΩ Plugin Potentiometers, Variable Resistors ROHS
Trimmer Type:Single Turn; Element Material:Cermet; Adjustment Type:Top Adjust; Track Resistance:2Kohm; Potentiometer Mounting:Through Hole; No. Of Turns:1Turns; Product Range:3329 Series; Power Rating:500Mw; Qualification:-; Msl:- Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. 3329H-1-202LF.