Bourns 3310C-125-503L
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.25W, 50000ohm, 20% +/-Tol, 1000ppm/Cel, 3820
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 3310C-125-503L.
IHS
Datasheet6 pages3 years ago
Datasheet6 pages6 years ago
Master Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Country of OriginMexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.70
Introduction Date2010-12-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.25W, 50000ohm, 20% +/-Tol, 1000ppm/Cel, 3838
TT ElectronicsP090L-02T20BR50K
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.03W, 50000ohm, 20% +/-Tol, 1 Turn(s)
±20% 60mW 50kΩ Potentiometers, Variable Resistors ROHS
Potentiometer, Carbon, 0.05W, 50000ohm, 20V, 20% +/-Tol, 3943
PanasonicEVJ-C25F02A54
Res POT 50K Ohm 20% 0.05W(1/20W) 1Turn 6mm (14.2 X 20.4mm) Pin Thru-Hole Tray
PanasonicEVU-F3LFL3D54
POT 50K OHM 1/20W LOGARITHMIC
Descriptions
Descriptions of Bourns 3310C-125-503L provided by its distributors.
Panel Control-9Mm Sq /Tube Packaging Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. 3310C-125-503L
POT 50K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
50K¦¸ ¡À20% 250mW ¡À1000ppm/¡æ 9.53mm