Bourns 3296X-1-254
Trimmer, Cermet, 0.5W, 250000ohm, 300V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 25 Turn(s)
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 3296X-1-254.
IHS
Datasheet3 pages6 years ago
Master Electronics
Mouser
iiiC
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Stock
7,161
Authorized Distributors
5
Resistance
250 kΩ
250 kΩ
Mount
Panel, Through Hole
Panel, Through Hole
Tolerance
10 %
10 %
Power Rating
500 mW
500 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C