Bourns 1110-181K-RC
Ind High Current RF Choke Bobbin Core 180uH 10% 1KHz Ferrite 1.6A RDL
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 1110-181K-RC.
IHS
Datasheet2 pages7 years ago
Master Electronics
Newark
CAD Models
Download Bourns 1110-181K-RC symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2006-12-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Ind Power 180uH 10% 1KHz Ferrite 1.6A Radial Bulk
Ind High Current RF Choke Bobbin Core 180uH 10% 1KHz Ferrite 1.6A AXL
Ind Power 180uH 10% 1KHz Ferrite 1.98A Axial Bulk
Inductor Power Unshielded Drum Core 180uH 10% 10KHz Ferrite 2.1A 0.228Ohm DCR RDL
Inductor Power Shielded Wirewound 180uH 10% 1KHz 24Q-Factor Ferrite 1.75A 300mOhm DCR Automotive T/R
Inductor Power Unshielded Wirewound 180uH 10% 100KHz 18Q-Factor Ferrite 1.5A 0.28Ohm DCR T/R
Descriptions
Descriptions of Bourns 1110-181K-RC provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 180uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core
1.6A 180uH ±10% Plugin,D16.8xL21.3mm Color Ring Inductors / Through Hole Inductors ROHS
FIXED IND 180UH 1.6A 217 MOHM TH
High Current Choke, 180Uh, 1.6A 10%; Product Range:1110 Series; Inductance:180Μh; Inductor Construction:Unshielded; Rms Current (Irms):1.6A; Saturation Current (Isat):1.6A; Dc Resistance Max:0.217Ohm; Inductance Tolerance:± 10% Rohs Compliant: Yes |Bourns Jw Miller 1110-181K-RC