TT Electronics 68WR500K
Potentiometer, Cermet, 0.5W, 200V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 20 Turn(s)
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TT Electronics 68WR500K.
IHS
Datasheet4 pages7 years ago
Datasheet3 pages0 years ago
Mouser
CAD Models
Download TT Electronics 68WR500K symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
541
Authorized Distributors
1
Resistance
500 kΩ
50 kΩ
50 kΩ
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Termination
Pin
Pin
Number of Turns
20
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Power Rating
500 mW
500 mW
500 mW
Composition
Cermet
Cermet
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.50
Introduction Date2000-10-27
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of TT Electronics 68WR500K provided by its distributors.
Res Cermet Trimmer 500K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 20(Elec)Turn 2.29mm (9.53 X 6.22 X 11.05mm) Pin Thru-Hole Box
Res,Cermet,500Kohms,200Wvdc,10+/-% Tol,-100,100Ppm-Tc,3824-Case
Multi Turn Thru Hole Trimmers 3/8 Squ 500K 10%