Bel Fuse 20IMX4-12-8G
Module DC-DC 20VIN 1-OUT 12V 0.34A 4.1W 5-Pin DIP Module
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bel Fuse 20IMX4-12-8G.
IHS
Datasheet0 pages0 years ago
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
+119%
CAD Models
Download Bel Fuse 20IMX4-12-8G symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date1999-09-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Module DC-DC 1-OUT 12V 0.333A 4W 7-Pin DIP
Module DC-DC 1-OUT 15V 0.267A 4W 7-Pin DIP
5W DC/DC-Converter 'ECONOLINE' DIP24 1.6kV reg 4:1; V. In: 9-36; V. Out: 15; mA. Out: 340
Murata Power SolutionsNCS6S1212C
Module DC-DC 12VIN 1-OUT 12V 0.5A 6W 7-Pin Tube
Murata Power SolutionsNCS12S1212C
DC-DC CONV, ISO POL, 1O/P, 1A, 12W; DC / DC Converter Type:Isolated POL; DC / DC
Murata Power SolutionsNCS6S1215C
Module DC-DC 12VIN 1-OUT 15V 0.4A 6W 7-Pin Tube
Advanced EnergyASA00B18-LS
Module DC-DC 1-OUT 12V 0.5A 6W 8-Pin DIP Module
Descriptions
Descriptions of Bel Fuse 20IMX4-12-8G provided by its distributors.
DC-DC Regulated Power Supply Module, 1 Output, 4.1W, Hybrid
Isolated DC/DC Converters - Through Hole 12V 340mA 4.1W 8.4-36 VDC
DC-DC CONVERTER, SINGLE OUTPUT, 8.4-36VIN, 12VOUT, 4.1W, IMX4 SERIES
400KHz Fixed 1 12V 36V 8.4V 33mm*20.1mm*8.6mm