Analog Devices LT1764AEQ-1.8#PBF
LDO Regulator Pos 1.8V 3A Automotive 6-Pin(5+Tab) DDPAK Tube / IC REG LDO 1.8V 3A 5DDPAK
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Analog Devices LT1764AEQ-1.8#PBF.
Analog Devices
Official datasheet0 pages0 years ago
Upverter
Arrow Electronics
Linear Technology
Jameco
Inventory History
3 month trend:
+7.49%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Related Parts
Analog DevicesLT1963AIQ#PBF
63dB(120Hz) 1.5mA Adjustable 1.5A 1 1.21V 1.9V 20V 20V 550mV@ 1.5A 8mV 5mV DDPAK-5 4.57mm
Analog DevicesLT1963AEQ-1.8#TRPBF
LDO Regulator Pos 1.8V 1.5A Automotive 6-Pin(5+Tab) DDPAK
Analog Devices / Linear TechnologyLT1963AEQ-2.5
LDO Regulator Pos 2.5V 1.5A Automotive 6-Pin(5+Tab) DDPAK
Descriptions
Descriptions of Analog Devices LT1764AEQ-1.8#PBF provided by its distributors.
Fixed Positive LDO Regulator, 1.5V, 0.66V Dropout, BIPolar, PSSO5
3A, Fast Transient Response, Low Noise, LDO Regulators
LDO VOLTAGE REGULATOR, 1.8V, 3A, D2-PAK-5