Analog Devices AD5207BRUZ50
Digital Potentiometer 50kOhm 256POS Volatile Linear Automotive 14-Pin TSSOP Tube
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Analog Devices AD5207BRUZ50.
HQonline
Datasheet16 pages25 years ago
Analog Devices
Augswan
Farnell
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
99,135
Authorized Distributors
4
Case/Package
TSSOP
TSSOP
Number of Pins
14
Resistance
50 kΩ
50 kΩ
Number of Taps
256
Tolerance
30 %
30 %
Temperature Coefficient
500 ppm/°C
500 ppm/°C
Memory Type
Volatile
Volatile
Interface
SPI
SPI
Min Supply Voltage
2.7 V
2.7 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 3 years ago)
Related Parts
MicrochipMCP42050-I/ST
DIGITAL POT, 256 STEPS, SPI, 50KOHMS, DUAL CHANNEL14 TSSOP 4.4MM TUBE
Analog DevicesMAX5387MAUD+
Dual, 256-Tap, Volatile, Low-Voltage Linear Taper Digital Potentiometer
Analog DevicesMAX5387MAUD+T
Analog DevicesMAX5389MAUD+
Analog DevicesAD5252BRUZ50
Digital Potentiometer 50kOhm 256POS Non-Volatile Linear 14-Pin TSSOP Tube
Analog DevicesAD5260BRUZ50-REEL7
Digital Potentiometer 50kOhm 256POS Volatile Linear 14-Pin TSSOP T/R
Descriptions
Descriptions of Analog Devices AD5207BRUZ50 provided by its distributors.
Dual, 256 Position, Digital Potentiometer
AD5207 Tin Cascade Pin SPI digital potentiometer 600kHz 2.7V 50kOhm 1mm
±30% SPI 50kΩ TSSOP-14 Digital Potentiometers ROHS