Amphenol MS3476W20-16P
Conn Circular MIL-DTL-26482 PL 16 POS 20-16 Size PIN Contact Cable Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol MS3476W20-16P.
IHS
Datasheet32 pages11 years ago
JRH Electronics
Newark
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
210
Authorized Distributors
6
Gender
Male
Male
Number of Positions
16
Mount
Cable
Cable
Termination
Crimp
Crimp
Fastening Type
Bayonet
Bayonet
Orientation
Straight
Straight
Contact Plating
Gold
Voltage Rating
1 kV
Current Rating
13 A
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.20
Introduction Date1994-08-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Amphenol IndustrialMS3126F16-8P
MIL Series Connector, 8 Contact(s), Aluminum Alloy, Male, Crimp Terminal, Plug
Conn MIL-C-26482 Circular SKT 16 POS Solder ST Cable Mount 16 Terminal 1 Port
Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN 16 POS Crimp ST Cable Mount 16 Terminal 1 Port
Amphenol AerospaceM83723/76W2016N
Conn MIL-C-83723 Circular PIN 16 POS Crimp ST Cable Mount 16 Terminal 1 Port
Amphenol AerospaceMS27484T20F16SA
MIL Series Connector, 16 Contact(s), Aluminum Alloy, Female, Crimp Terminal, Plug
Amphenol AerospaceMS27473E20B16S
Descriptions
Descriptions of Amphenol MS3476W20-16P provided by its distributors.
MIL Series Connector, 16 Contact(s), Aluminum Alloy, Male, Crimp Terminal, Plug
Olive Drab Cadmium Military MIL-DTL-26482Series II Non-RoHS Compliant Environment Resistant Circular Connector 20AWG 200C 13A 1kV