Amphenol FCE17A15SB490
Conn Filtered D-Sub SKT 15 POS 2.74mm Solder RA Thru-Hole 15 Terminal 1 Port
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol FCE17A15SB490.
IHS
Datasheet1 page13 years ago
Master Electronics
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE Connectivity5788798-1
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SLDR / 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
TE Connectivity1-5747299-4
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR / 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D Sub Connector, Standard, Receptacle, AMPLIMITE HD-20 Series, 15 Contacts, DA, Solder
HARTING Elektronik09662516512
D Sub Connector, D Sub PCB Connectors, DA, Receptacle, 15, Metal, Solder RoHS Compliant: Yes
HARTING Elektronik09662526612
15 WAY RIGHT ANGLE THROUGH HOLE MOUNT PCB D-SUB CONNECTOR SOCKET, 2.74MM PITCH
Descriptions
Descriptions of Amphenol FCE17A15SB490 provided by its distributors.
Filter D-Sub Connectors, Input Output Connectors, FCE17 series, 15pin, Socket, 5600pF
D Subminiature Connector, 15 Contact(s), Female, Solder Terminal, #4-40 Unc, Socket
Filter Connector, 15Pin, Socket, .405 Footprint, 5600Pf |Amphenol Communications Solutions FCE17-A15SB-490
D-Sub Standard Connectors .405 RA soc brkt brdlock 4-40
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SLDR