Amphenol 10075024-G01-08ULF
Pin Header, Vertical, Board-to-Board, 2 mm, 2 Rows, 16 Contacts, Through Hole Straight
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol 10075024-G01-08ULF.
Electro Sonic
Datasheet1 page8 years ago
_legacy Avnet
Newark
Farnell
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Amphenol Communications Solutions98414-G06-16LF
Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Minitek® Bag
Amphenol Communications Solutions98414-F06-16ULF
Conn Shrouded Header (4 Sides) HDR 16 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube
Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Minitek® Tube
Conn Shrouded Header (4 Sides) HDR 16 POS 2mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Milli-Grid Tube
Connector, Header, 16Pos, 2Row, 2Mm Rohs Compliant: Yes |Harwin M22-2020805
CONN HEADER VERT 16POS 2MM / Connector Header Through Hole 16 position 0.079" (2.00mm)
Descriptions
Descriptions of Amphenol 10075024-G01-08ULF provided by its distributors.
Board Connector, 16 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Black Insulator
Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube
MINITEK UNSHROUDED HEADE-R VERTICAL | Amphenol FCI (Amphenol CS) 10075024G0108ULF
16pin 2mm 2 2mm Header,Push-Pull 2A(AC/DC) 760nm 16mm*4mm
Minitek II 2.0mm Connectors 16P VERT HDR UNSHRD .76 MICROMETER AU
CONN HEADER 16POS VERT 2MM GOLD
Minitek®, Board/Wire to Board Connectors, Unshrouded Headers - Through Hole - Double row - 16 Positions - 2mm (0.079inch) - Vertical
HEADER, VERT, 8WAY; Connector Type:Header, Unshrouded; Gender:Male; Ways, No. of:8; Lead Spacing:2mm; Contact Material:Phosphor Bronze; Series:Minitek PiP; Contact Plating:0.76 µm (30 µ") Gold; Rows, No. of:2; Colour:Black; Current Rating:2A; Flammability Rating:UL 94 V-0 ; Material:High Temperature, Black Thermoplastic; No. of Contacts:16; Resistance, Contact:25mohm; Resistance, Insulation:1000Mohm; Standard:UL and CSA Approved; Temp, Op. Max:125°C; Temp, Op. Min:-55°C