Amphenol LTW BU-12PMMS-LC7001
Circular Connector, Standard (B) Series, Panel Mount Plug, 12 Contacts, Solder Pin, Bayonet
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol LTW BU-12PMMS-LC7001.
Component Distributors Inc.
Datasheet1 page11 years ago
Farnell
Electro Sonic
JRH Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+2.14%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Amphenol LTWBD-03PMFS-LC7001
CONNECTOR, CIRCULAR, PLUG, 3POS, PANEL; Connector Type:Circular Industrial; Seri
Amphenol LTWBD-08PMMS-LC7001
CIRCULAR CONNECTOR, PLUG, 8 POSITION, PANEL
AmphenolAC3MMDZ
Conn XLR Connector M 3 POS Solder Cup ST Panel Mount 3 Terminal 1 Port Bag
Conn MIL-DTL-5015 Circular PIN 6 POS Solder Cup ST Box Mount 6 Terminal 1 Port
Amphenol IndustrialMS3102R14S-2P
Conn MIL-DTL-5015 Circular PIN 4 POS Solder Cup ST Box Mount 4 Terminal 1 Port
Amphenol IndustrialMS3102R10SL-4P
Conn Cylindrical Circular PIN 2 POS Solder ST Box Mount 2 Terminal 1 Port
Descriptions
Descriptions of Amphenol LTW BU-12PMMS-LC7001 provided by its distributors.
Ceres Circular Connector, Standard Size, Plastic, 2A, 12 pins (CNC Pin), Male Connector, Male Contact, Circular, 5/8"-27 UNS, 2 Points Lock, Solder, Receptacle, Front Fastened, IP67 Unmated
Socket BU series, 12 pins, male, straight, I= 2A, rated voltage: 250V, front side nut, wire range: 4.5-6.5mm2, 2 point lock bayonet, IP67