Amphenol Industrial MS3111E16-26P
Conn MIL-C-26482 Circular PIN 26 POS Solder ST Cable Mount 26 Terminal 1 Port
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol Industrial MS3111E16-26P.
IHS
Datasheet52 pages4 years ago
Master Electronics
JRH Electronics
Newark
Mouser
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
26
Authorized Distributors
4
Gender
Male
Male
Number of Positions
26
Mount
Cable
Cable
Termination
Solder
Solder
Fastening Type
Bayonet
Bayonet
Orientation
Straight
Straight
Contact Plating
Gold
Gold
Voltage Rating
600 V
Current Rating
7.5 A
7.5 A
7.5 A
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Amphenol IndustrialPT06A-16-26P
MIL Series Connector, 26 Contact(s), Aluminum Alloy, Male, Solder Terminal, Plug
Amphenol IndustrialPT06E-16-26P(SR)
Amphenol IndustrialPT05E-16-26P
Amphenol IndustrialPT06A-14-19S
MIL Series Connector, 19 Contact(s), Aluminum Alloy, Female, Solder Terminal, Plug
Amphenol IndustrialPT06A-14-19P
Conn MIL-C-26482 Circular PIN 19 POS Solder ST Cable Mount 19 Terminal 1 Port
Descriptions
Descriptions of Amphenol Industrial MS3111E16-26P provided by its distributors.