Amphenol Industrial MS3101R22-14P
Conn MIL-DTL-5015 Circular PIN 19 POS Solder Cup ST Cable Mount 19 Terminal 1 Port
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol Industrial MS3101R22-14P.
IHS
Datasheet1 page24 years ago
Newark
element14 APAC
JRH Electronics
Mouser
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
6
Gender
Male
Male
Number of Positions
19
Mount
Cable
Cable
Termination
Solder
Solder
Fastening Type
Threaded
Threaded
Orientation
Straight
Contact Plating
Silver
Silver
Voltage Rating
700 V
50 V
50 V
Current Rating
13 A
22 A
22 A
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Conn MIL-DTL-5015 Circular SKT 19 POS Solder Cup ST Cable Mount 19 Terminal 1 Port
Conn MIL-DTL-5015 Circular PIN 19 POS Solder ST Cable Mount 19 Terminal 1 Port
Conn MIL-DTL-5015 Circular PIN 19 POS Solder Cup ST Box Mount 19 Terminal 1 Port
Amphenol IndustrialMS3106F22-14P
Conn Cylindrical Circular PIN 19 POS Solder Cup ST Cable Mount 19 Terminal 1 Port
Amphenol IndustrialMS3106R22-14P
Descriptions
Descriptions of Amphenol Industrial MS3101R22-14P provided by its distributors.