Amphenol Industrial MS3100A24-28P
Conn MIL-DTL-5015 Circular PIN 24 POS Solder ST Wall Mount 24 Terminal 1 Port
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol Industrial MS3100A24-28P.
IHS
Datasheet36 pages16 years ago
element14 APAC
Electro Sonic
Farnell
JRH Electronics
Inventory History
3 month trend:
-59.98%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.20
Introduction Date1995-11-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Amphenol IndustrialMS3102R24-28P
Conn MIL-DTL-5015 Circular PIN 24 POS Solder Cup ST Box Mount 24 Terminal 1 Port
Amphenol IndustrialMS3102E24-28P
Conn MIL-C-5015 Circular PIN 24 POS Solder ST Box Mount 24 Terminal 1 Port
Conn MIL-DTL-5015 Circular SKT 24 POS Solder Cup ST Box Mount 24 Terminal 1 Port
Amphenol IndustrialMS3102E24-28S
Amphenol IndustrialMS3102A24-28PX
Descriptions
Descriptions of Amphenol Industrial MS3100A24-28P provided by its distributors.
MIL Series Connector, 24 Contact(s), Aluminum Alloy, Male, Solder Terminal, Receptacle
Male Pins,Receptacle,Threaded 24pin Aluminum Alloy 13A , , 50mm*44.45mm
MS3100 Wall Mount Receptacles 24P #16 PIN CONTACTS
CONNECTOR, CIRCULAR, SIZE 24, 24WAY
Wall mounting receptacle, A class, 24pol