Amphenol Industrial AIC16-14P
Crimp Terminal, Female, 16-14AWG
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol Industrial AIC16-14P.
element14 APAC
Datasheet58 pages11 years ago
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-100%
Related Parts
ITT / Cannon031-8717-021
Connector Accessory, 0.078in Min Cable Dia, 0.114in Max Cable Dia, Contact, Copper Alloy
AmphenolAIC16-16P
Circular Connector Contact, MIL-DTL-5015 Equivalent, AIB/GT, Pin, Crimp, 16 AWG, 20 AWG
ITT / Cannon030-8587-000
CRIMP PIN CONTACT, COPPER, SILVER FINISH, 18-16 AWG WIRE, CA-BAYONET SERIES
AmphenolAIC16-18P
Circular Connector Contact, MIL-DTL-5015 Equivalent, AIB/GT, Pin, Crimp, 18 AWG, 20 AWG
RECTANGULAR POWER CONTACTS; Available until stocks are exhausted
Connector Accessory, 0.071in Max Cable Dia, Contact, Copper Alloy