Amphenol Communications Solutions HFW32S-2STE1LF
1.00mm Flex Connector, HFW Straight series, 32 Position, Top Entry Surface Mount, Non-ZIF .
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Farnell
Datasheet1 page0 years ago
Master Electronics
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
-30.84%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2000-05-05
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 9 months ago)
LTB Date2019-07-15
LTD Date2019-11-01
Related Parts
Amphenol Communications SolutionsHFW27S-2STE1LF
Conn FFC/FPC Connector SKT 27 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T/R
Amphenol Communications SolutionsHFW24S-2STE1LF
1.00mm Flex Connector, HFW Straight series, 24 Position, Top Entry Surface Mount, Non-ZIF .
Amphenol Communications SolutionsHFW29S-2STE1LF
1.00mm Flex Connector, HFW Straight series, 29 Position, Top Entry Surface Mount, Non-ZIF .
Conn FFC Connector SKT 29 POS 1mm Solder ST Thru-Hole Frame
Conn FFC Connector SKT 30 POS 1mm Solder ST Thru-Hole Frame
Conn FFC Connector SKT 26 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray
Descriptions
Descriptions of Amphenol Communications Solutions HFW32S-2STE1LF provided by its distributors.
FFC/FPC Connector, 32 Contact(s), 1 Row(s), Female, Straight, 0.039 inch Pitch, Surface Mount Terminal
Conn FFC/FPC Connector SKT 32 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T/R
Hfw32S-2Ste1Lf-Ffc/fpc Conn / Reel Rohs Compliant: Yes
HFW32S-2STE1LF-FFC/FPC CONN FFC / FPC SYSTEMS
FFC & FPC Connectors 32P TOP ENTRY SMT NON-ZIF
CONN FPC/FFC 32POS 1MM VERT SMD
1mm 32pin 5.3mm FFC,FPC 1A 4.5mm