Amphenol Communications Solutions D25S24A4GV00LF
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR / 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheets & Documents
Farnell
Datasheet1 page19 years ago
Datasheet1 page21 years ago
Electro Sonic
Newark
element14 APAC
TME
Inventory History
3 month trend:
+4.09%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.30
Introduction Date2005-05-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 7 months ago)
Related Parts
TE Connectivity1734350-1
Connector D-Subminiature RCP 25 POS 2.77mm Solder RA Thru-Hole 25 Terminal 1 Port Tray
Conn D-Subminiature SKT 25 POS 2.76mm Solder ST Thru-Hole 25 Terminal 1 Port
D Sub Connector, Standard, Receptacle, SD, 25 Contacts, DB, Solder
D Subminiature Connector, 25 Contact(s), Female, 0.11 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .12
TE Connectivity5747846-5
D Sub Connector, DB25, Standard, Receptacle, AMPLIMITE HD-20, 25 Contacts, DB, Solder
Descriptions
Descriptions of Amphenol Communications Solutions D25S24A4GV00LF provided by its distributors.
D Sub Connector, Standard, 25 Position, Receptacle; No. Of Contacts:25Contacts; Gender:receptacle; Contact Termination Type:solder; D Sub Shell Size:db; Product Range:delta D Series; Connector Body Material:metal Body Rohs Compliant: Yes
CONN D-SUB PCBSOCKET STRAIGHT SOLDER 25-CNTS METALFACE DELTADSERIES
D-Sub Connectors; D25S24A4GV00LF; AMPHENOL; 53.03 mm; Female; No; Through Hole
25P Female D-Sub Direct Insert 2 Gold 5A Plugin D-Sub / VGA Connectors ROHS
Conn D-Subminiature F 25 POS 1.38mm Solder ST Thru-Hole 25 Terminal 1 Port
D-Sub Standard Board Mount Connector, Input Output Connectors, Signal 25 way Socket Straight Solder, 200 cycles, Harpoons + Female Screw UNC 4 - 40 + Elec cont., 1.6mm PCB thickness.