Amphenol Communications Solutions D15P24A4GV00LF
Conn D-Sub M 15 POS 1.37mm Solder ST Thru-Hole 15 Terminal 1 Port Tray
Datasheets & Documents
Electro Sonic
Datasheet1 page16 years ago
element14 APAC
Newark
3 month trend:
+36.70%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.30
Introduction Date2005-09-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
D Sub Connector, DB15, Standard, Plug, TS, 15 Contacts, DA, Solder
D Subminiature Connector, 15 Contact(s), Male, 0.108 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Plug
Amphenol Communications SolutionsL777SDA15POL2
Standard D Sub Connector, Sd Series, Da, Plug, 15, Steel Body, Through Hole
TE Connectivity1-1634219-2
AMPLIMITE HD-20 SERIES,15 WAY MOUNT PCB D-SUB CONN PLUG,2.77MM PITCH
Conn D-Subminiature M 15 POS 2.77mm Solder RA Thru-Hole 15 Terminal 1 Port
AmphenolDLS2XS4AA35X
D-SUB 15-pos. Socket Solder Pin stamped Contacts Threaded rear spacer Quality class 3 UNC 4-40
Descriptions
Descriptions of Amphenol Communications Solutions D15P24A4GV00LF provided by its distributors.
CONN D-SUB PCB PLUG STR SOLDER 15-PIN SIGNAL W/HARPOONS&FEMALESCREWUNC4-40
Delta D Series 15 Position Male Pin D-Sub Plug Connector
15P Male D-Sub Direct Insert 2 Gold 5A Plugin D-Sub / VGA Connectors ROHS
D-Sub Standard Board Mount Connector, Input Output Connectors, Signal 15 way Pin Straight Solder, 200 cycles, Harpoons + Female Screw UNC 4 - 40 + Elec cont., 1.6mm PCB thickness.
D Sub Connector, Standard, 15 Position, Plug; No. Of Contacts:15Contacts; Gender:plug; Contact Termination Type:solder; D Sub Shell Size:da; Product Range:delta D Series; Connector Body Material:metal Body; Connector Type:d Sub Rohs Compliant: Yes