Amphenol Communications Solutions 72454-010VLF
CONN HEADER SMD 10POS 2.54MM / Connector Header Surface Mount 10 position 0.100" (2.54mm)
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Electro Sonic
Datasheet4 pages12 years ago
Arrow Electronics
Inventory History
3 month trend:
-3.25%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Related Parts
TE Connectivity5-146130-4
Pin Header, Board-to-Board, 2.54 mm, 2 Rows, 10 Contacts, Surface Mount, AMPMODU Mod II
Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Top Entry SMD Tube
Amphenol Communications Solutions52601-S10-8LF
FCI Quickie Series, Surface Mount PCB Header Plug, 10 Way, 2 Row, 2.54mm PitchFC
Amphenol Communications Solutions54202-G0805LF
Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Top Entry SMD Bag
Pin Header, Board-to-Board, 2.54 mm, 2 Rows, 10 Contacts, Surface Mount, TSM Series
Descriptions
Descriptions of Amphenol Communications Solutions 72454-010VLF provided by its distributors.
Conn Shrouded Header (4 Sides) HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Top Entry SMD T/R
10pin 2.54mm 2 2.54mm Header,Push-Pull 1A 760nm SMD,P=2.54mm 20.07mm*8.76mm
Board Connector, 5 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Black Insulator
Quickie Slimline Header, Wire to Board connector, Surface Mount, Double Row, 10 Positions, 2.54 mm (0.1 in.), Vertical Header 0.76 μm (30 μin.) Gold Mating Plating.
CONNECTOR, HEADER, 10POS, 2ROW, 2.54MM; Pitch Spacing:2.54mm; No. of Contacts:10Contacts; Gender:Header; Product Range:FCI Quickie II 72454 Series; Contact Termination Type:Surface Mount; No. of Rows:2Rows RoHS Compliant: Yes