Amphenol Communications Solutions 20021111-00028T4LF
Conn Unshrouded Header HDR 28 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
IHS
Datasheet2 pages9 years ago
Newark
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.40
Introduction Date2010-01-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Amphenol Communications Solutions20021211-00020T4LF
Amphenol Communications Solutions20021511-00020T4LF
Pin Header, Wire-to-Board, 1.27 mm, 2 Rows, 20 Contacts, Through Hole Straight
Pin Header, Vertical, Board-to-Board, 1.27 mm, 2 Rows, 26 Contacts, Through Hole Straight
Conn Unshrouded Header M 20 POS 1.27mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Bulk/Loose
Headers & Wire Housings Flexible Board Stacking Header with Fixed Tail Length, 0.100 Pitch
Pin Header, Board-to-Board, 1.27 mm, 2 Rows, 28 Contacts, Through Hole, TMS Series
Descriptions
Descriptions of Amphenol Communications Solutions 20021111-00028T4LF provided by its distributors.
HD VT TH-20021111-00028T4LF | Amphenol FCI (Amphenol CS) 2002111100028T4LF
Headers & Wire Housings 28P HDR UNSHRD VERT 1.27x1.27MM BTB TH
Minitek127®, Board to Board connector, Unshrouded Vertical Header, Through Hole, Double Row, 28 Positions, 1.27mm (0.050in) pitch.
Board Connector, 28 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Black Insulator, Receptacle