Abracon ASFL1-16.000MHZ-EK-T
Oscillator Xo 16MHZ ±30PPM 15PF Hcmos/ttl 60% 3.3V 4-PIN SMD T/r
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ASFL1-16.000MHZ-EK-T.
element14 APAC
Datasheet1 page20 years ago
Abracon SCT
Sager Electronics
JRH Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-1.85%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 years ago)
Related Parts
ASFL1 Series 14.7456 MHz 5 x 3.2 mm 3.3 V ±30 ppm SMT Crystal Clock Oscillator
CTS ComponentsCB3LV-5I-16M0000
Oscillator XO 16MHz ±25ppm 30pF HCMOS/TTL 55% 3.3V 4-Pin SMD T/R
SMD Programmable Crystal Oscillator 16MHz 3.3V 15pF 4-Pin SMD T/R
Oscillator MEMS 16MHz ±25ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 1.8V/2.5V/3.3V Automotive 4-Pin QFN SMD T/R
CTS ComponentsCB3LV-5I-16M3840
SMD Crystal Oscillator 16.384MHz 3.3V 50pF 4-Pin CSMD T/R
MEMS Oscillator, 16 MHz, SMD, 2.5mm x 2mm, 25 ppm, 3.3 V, DSC1001
Descriptions
Descriptions of Abracon ASFL1-16.000MHZ-EK-T provided by its distributors.
ASFL1 Series 16 MHz 5 x 3.2 mm 3.3 V ±30 ppm SMT Crystal Clock Oscillator
Oscillator, 16Mhz, 5 X 3.2Mm, Hcmos/Ttl; Frequency Nom:16Mhz; Frequency Stability +/-:30Ppm; Oscillator Case:Smd, 5Mm X 3.2Mm; Supply Voltage Nom:3.3V; Product Range:Asfl1 Series; Operating Temperature Min:-20°C; Frequency:16Mhz Rohs Compliant: Yes |Abracon ASFL1-16.000MHZ-EK-T