Abracon ASE-7.3728MHZ-L-C-T
Oscillator XO 7.3728MHz ±50ppm 15pF CMOS 55% 3.3V 4-Pin SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ASE-7.3728MHZ-L-C-T.
IHS
Datasheet6 pages4 years ago
JRH Electronics
Farnell
Electro Sonic
Abracon SCT
Inventory History
3 month trend:
+0.52%
Supply Chain
Country of OriginTaiwan
Introduction Date2010-06-24
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Related Parts
CTS Components636L3I007M37280
Oscillator XO 7.3728MHz ±50ppm 30pF HCMOS/TTL 55% 3.3V 4-Pin SMD T/R
Crystal Lead Free RoHS Compliant Enable/Disable Oscillator 15pF 85C 7mA 0.047 1.20mm
ECS InternationalECS-2333-080-BN-TR
Oscillator XO 8MHz ±50ppm 15pF HCMOS 55% 3.3V 4-Pin Mini-SMD T/R
CTS Components636L3C008M00000
SMD Crystal Oscillator 8MHz 3.3V 30pF 4-Pin CSMD T/R
Oscillator MEMS 8MHz ±50ppm (Stability) 15pF CMOS 55% 1.8V/2.5V/3.3V Automotive 4-Pin QFN SMD T/R
Standard Clock Oscillators MEMS Oscillator, Low Power, -40C-105C, 50ppm
Descriptions
Descriptions of Abracon ASE-7.3728MHZ-L-C-T provided by its distributors.
ASE Series 7.3728 MHz 3.2 x 2.5 mm 3.3 V ±50 ppm SMT Crystal Clock Oscillator
OSC, 7.3728MHZ, 3.2 X 2.5MM, LVCMOS; Frequency Nom:7.3728MHz; Frequency Stability + / -:50ppm; Oscillator Case:SMD, 3.2mm x 2.5mm; Supply Voltage Nom:3.3V; Product Range:ASE Series; Operating Temperature Min:-40°C; Opera