Abracon ASDMB-50.000MHZ-XY-T
Oscillator MEMS 50MHz ±10ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 1.8V/2.5V/3.3V Automotive 4-Pin QFN SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ASDMB-50.000MHZ-XY-T.
IHS
Datasheet5 pages15 years ago
JRH Electronics
Master Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
3 month trend:
+3.15%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Frequency
50 MHz
50 MHz
50 MHz
Frequency Stability
10 ppm
10 ppm
10 ppm
Max Supply Current
15 mA
16 mA
16 mA
Operating Supply Voltage
3.3 V
3.3 V
3.3 V
Supply Chain
Country of OriginThailand
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.32.00.61
Introduction Date2012-02-24
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Oscillator MEMS 50MHz ±10ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 1.8V/2.5V/3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Abracon ASDMB-50.000MHZ-XY-T provided by its distributors.
CRYSTAL, MEMS CLOCK OSCILLATOR, 50.0000MHZ LVCMOS, 2.5X2.0X0.85MM, ASDMB SERIE
MEMS Oscillator, 50 MHz, SMD, 2.5mm x 2mm, 10 ppm, 3.3 V, ASDMB
ASDMB Series 50 MHz 2.5 x 2 mm 1.8 to 3.3 V ±10 ppm Miniature Clock Oscillator
Standard clock oscillators; ABRACON; ASDMB-50.000MHz-XY-T; 50 MHz; 10 ppm; SMD/SMT; 900 µm