Abracon ACHL-24.576MHZ-EK
Oscillator XO 24.576MHz ±30ppm 15pF HCMOS/TTL 60% 3.3V 4-Pin DIP Module Thru-Hole
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ACHL-24.576MHZ-EK.
IHS
Datasheet2 pages17 years ago
Datasheet2 pages17 years ago
Sager Electronics
element14
Electro Sonic
Abracon SCT
Inventory History
3 month trend:
-2.05%
CAD Models
Download Abracon ACHL-24.576MHZ-EK symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
Footprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Oscillator XO 24.576MHz ±30ppm 15pF HCMOS/TTL 60% 3.3V 4-Pin SMD T/R
CMOS Output Clock Oscillator, 24.576MHz Nom
Oscillator MEMS 24.576MHz ±25ppm (Stability) 15pF CMOS 55% 3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
Oscillator XO 27MHz ±30ppm 15pF HCMOS/TTL 60% 3.3V 4-Pin SMD T/R
Oscillator XO 25MHz ±30ppm 15pF HCMOS/TTL 60% 3.3V 4-Pin SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Abracon ACHL-24.576MHZ-EK provided by its distributors.
Oscillator, 24.576 MHz, 30 ppm, Through Hole, 13.2mm x 13.2mm, 3.3 V, HCMOS / TTL, ACHL
Oscillator, Half Size, 24.576Mhz, Ttl/hcmos, 30Ppm, 12.7 X 12.7 X 5.6, 3.3 Vdc Rohs Compliant: Yes
Crystals / Oscillators / Resonators 3.3V 24.576MHZ
Standard Clock Oscillators XTAL OSC XO 24.5760MHZ HCMOS TTL
HCMOS/TTL Output Clock Oscillator, 24.576MHz Nom
OSCILLATOR, 24.576MHZ, THROUGH HOLE; Frequency:24.576MHz; Supply Voltage:2.97V to 3.63V; Operating Temperature Range:-20°C to +70°C; Load Capacitance:15pF; Oscillator Mounting:Through Hole; No. of Pins:4