Abracon ABM3B-30.000MHZ-B2-T
Crystal 30MHz ±20ppm (Tol) ±50ppm (Stability) 18pF FUND 50Ohm 4-Pin CSMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ABM3B-30.000MHZ-B2-T.
IHS
Datasheet3 pages12 years ago
Datasheet2 pages18 years ago
Master Electronics
Sager Electronics
DigiKey
Farnell
Inventory History
3 month trend:
+10.28%
Country of OriginMainland China
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.60.00.60
Related Parts
Crystal 30MHz ±20ppm (Tol) ±50ppm (Stability) 18pF FUND 40Ohm 4-Pin Ultra Mini-CSMD T/R
Crystal 27MHz ±20ppm (Tol) ±50ppm (Stability) 18pF FUND 50Ohm 4-Pin Ultra Mini-CSMD T/R
Crystal 28.63636MHz ±20ppm (Tol) ±50ppm (Stability) 18pF FUND 50Ohm 4-Pin Ultra Mini-CSMD T/R
CTS Components445C25D30M00000
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 30MHz Nom
CTS Components445C25D27M00000
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 27MHz Nom
Descriptions
Descriptions of Abracon ABM3B-30.000MHZ-B2-T provided by its distributors.
Crystal, Standard, 30 MHz, SMD, 5mm x 3.2mm x 1.1mm, 50 ppm, 18 pF, 20 ppm, ABM3B
ABM3B Series 30 MHz ±20 ppm 18 pF -20 to +70 °C Surface Mount Ceramic Crystal
Crystal; Frequency:30MHz; Frequency Tole; Frequency:30MHz; Frequency Tolerance:± 50ppm; Load Capacitance:18pF; Frequency Stability:± 50ppm; Operating Temperature Range:-20°C to +70°C; Crystal Mounting Type:SMD; No. of Pins:4; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Accuracy:± 20ppm; Output Frequency:30MHz; Series:ABM3B