Abracon ABLS7M2-12.000MHZ-D2Y-T
Crystal 12MHz ±20ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 60Ohm 2-Pin HC-49/US SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ABLS7M2-12.000MHZ-D2Y-T.
Abracon SCT
Datasheet4 pages11 years ago
Technical Drawing1 page11 years ago
Newark
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Related Parts
Crystal 12MHz ±20ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 50Ohm 3-Pin HC-49/US SMD T/R
Crystal 12MHz ±20ppm (Tol) ±50ppm (Stability) 18pF FUND 60Ohm 2-Pin HC-49/US SMD T/R
Crystal 11.0592MHz ±20ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 50Ohm 3-Pin HC-49/US SMD T/R
ECS InternationalECS-120-18-5PX-JEM-TR
Crystal 12MHz ±20ppm (Tol) ±50ppm (Stability) 18pF FUND 50Ohm 2-Pin HC-49/USX SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Abracon ABLS7M2-12.000MHZ-D2Y-T provided by its distributors.
Crystal, Microprocessor, 12 MHz, SMD, 7mm x 4.1mm x 2mm, 30 ppm, 18 pF, 20 ppm, ABLS7M2
CRYSTAL, SMD MICROPROCESSOR, 7.0X 4.1X 2.0MM, 12.000MHZ, -40C/85C, +/- 20PPM
CRYSTAL, 12MHZ, 18PF, HC-49US; Frequency Nom:12MHz; Crystal Case:SMD, 7mm x 4.1mm; Frequency Stability + / -:30ppm; Load Capacitance:18pF; Frequency Tolerance + / -:20ppm; Product Range:ABLS7M2 Series; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:85°C; SVHC:No SVHC (15-Jan-2019)