Omron LY4N-D2 DC12
Silver Alloy 12V 10A 4PDT (4 Form C) Plugin, 28x41.5mm Power Relays ROHS
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Omron LY4N-D2 DC12.
Sager Electronics
Datasheet14 pages10 years ago
Datasheet22 pages2 years ago
Master Electronics
Electro Sonic
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+650%
Supply Chain
Country of OriginIndonesia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.41.00.20
Introduction Date2005-03-16
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
General Purpose Relay, LY Series, Power, Non Latching, 4PDT, 12 VDC, 10 A RoHS Compliant: Yes
RELAY, E-MECH, GEN PURP,4PDT, CUR-RTG 10A, CTRL-V 12DC, VOL-RTG 250/125AC/DC,14 PIN
Power Relay 12VDC 10A 4PDT(28x41.5x42.4)mm Socket
PanasonicSP4-P-DC12V
Compact Power Relay, 4 Form C, 15A 250VAC 10A 30VDC, PC Board Terminal Type
PanasonicSP4-DC12V
Compact Power Relay, 4 Form C, 15A 250VAC 10A 30VDC
PanasonicSP4-L2-DC12V
Compact Power Relay, 4 Form C, 10A 250VAC 10A 30VDC, 2 Coil Latching
Descriptions
Descriptions of Omron LY4N-D2 DC12 provided by its distributors.
Power/Signal Relay, 4PDT, Momentary, 0.12A (Coil), 12VDC (Coil), 1500mW (Coil), 10A (Contact), 24VDC (Contact), DC Input, AC/DC Output, Panel Mount
Gp Relay |Omron Industrial Automation LY4N-D2 DC12
Relay; General Purpose; LY; 4PDT; Plug-in 12 VDC
General Purpose Relays GP RELAY
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 12V