Vishay TZX3V6A-TR
Zener Diode, 3.6V V(Z), 2.86%, 0.5W, Silicon, Unidirectional, DO-35
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay TZX3V6A-TR.
IHS
Datasheet7 pages7 years ago
Upverter
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-0.07%
CAD Models
Download Vishay TZX3V6A-TR symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Axial
Zener Voltage
3.6 V
3.6 V
3.6 V
Tolerance
Power Dissipation
500 mW
500 mW
500 mW
Impedance
100 Ω
100 Ω
100 Ω
Max Reverse Leakage Current
5 µA
5 µA
Forward Voltage
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date2000-08-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Zener Diode, 3.6V V(Z), 2.7%, 0.5W, Silicon, Unidirectional, DO-35
Zener Diode, 3.6V V(Z), 2.78%, 0.5W, Silicon, Unidirectional, DO-35
Zener Diode, single, Two Terminal, do-204Ah |Vishay TZX3V6B-TAP
onsemiBZX79C4V3
Zener Diode, 4.3V V(Z), 6.98%, 0.5W, Silicon, Unidirectional, DO-35
Diode Zener Single 4.3V 5% 500mW 2-Pin DO-35 Ammo
onsemi1N5991B
1N5991B Series 500 mW 4.3 V 200 mA Through Hole Zener Diode - DO-35
Descriptions
Descriptions of Vishay TZX3V6A-TR provided by its distributors.
Zener Diode, single, Two Terminal, do-204Ah |Vishay TZX3V6A-TR
TZX3V6A-TR ZENER DIODE, 3.5V 3% 500 MW THROUGH HOLE 2-PIN DO-35
Diode Zener Single 3.5V 3% 500mW 2-Pin DO-35 T/R
Zener Diodes 3.6 Volt 0.5W 10%