Texas Instruments TMS320VC5502PGF200
IC, Fixed-pt DSP, 32 Bit, 200MHZ LQFP-176; Msl: Msl 4 - 72 Hours; Svhc: No Svhc (15-JAN-2019)
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Texas Instruments TMS320VC5502PGF200.
Texas Instruments
Technical Drawing5 pages8 years ago
Official datasheet0 pages0 years ago
Datasheet190 pages18 years ago
Datasheet27 pages18 years ago
Technical Drawing2 pages20 years ago
Datasheet679 pages23 years ago
Newark
SHENGYU ELECTRONICS
iiiC
Jameco
Inventory History
3 month trend:
-8.56%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Related Parts
Texas InstrumentsTMS320C6745DPTP3
DSP Fixed-Point/Floating-Point 32-Bit 375MHz/456MHz 3648MIPS 176-Pin HLQFP
NXP SemiconductorsDSP56854FGE
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, CONTROLLER, 16-Bit Size, 16-Ext Bit, 120MHz, CMOS, PQFP128
Texas InstrumentsTMS320R2811PBKA
C2000™ 32-bit MCU with 150 MHz, 40 KB RAM 128-LQFP -40 to 85
Analog DevicesADSP-BF514BSWZ-3
DSP Fixed-Point 16bit/32bit 300MHz 176-Pin LQFP EP Tray
Analog DevicesADSP-BF512KSWZ-3
Blackfin Embedded Processor | IC DSP 16/32B 300MHZ LP 176LQFP
Analog DevicesADSP-BF514KSWZ-3
Descriptions
Descriptions of Texas Instruments TMS320VC5502PGF200 provided by its distributors.
Fixed-Point Digital Signal Processor 176-LQFP -40 to 85
3.3V Host Interface,I2C,McBSP,UART 32bit C55x 64KB ROM 32KB 1.26V 3.6V 200MHz QFP , 1.45mm
Digital Signal Processing Fixed Point 32-Bit 200MHz 400MIPS 176-Pin LQFP
Host Interface I2C McBSP UART 176-LQFP ACTIVE (Last Updated: 1week ago) 320VC5502 digital signal processor 1.26V 239mA 1.896186g 200MHz