Bourns SRN6045-220M
Ind Power Semi-Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz Ferrite 1.5A T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns SRN6045-220M.
IHS
Datasheet0 pages0 years ago
Burklin Elektronik
RS (Formerly Allied Electronics)
Newark
JRH Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.45%
CAD Models
Download Bourns SRN6045-220M symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
3DDownload
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2011-08-17
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TAIYO YUDENNRS6045T220MMGK
Inductor Power Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz Ferrite 1.6A 0.1391Ohm DCR 2424 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz Ferrite 1.9A 0.1365Ohm DCR 2424 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz Ferrite 1.8A 0.125Ohm DCR 2020 T/R
TAIYO YUDENNRS6045T220MMGKV
Ind Power Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz Ferrite 1.6A Embossed T/R
Ind Power Semi-Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz Ferrite 1.4A 5040 T/R
Ind Power Semi-Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz Ferrite 1.4A 6028 T/R
Descriptions
Descriptions of Bourns SRN6045-220M provided by its distributors.
Avnet Japan
General Purpose Inductor, 22uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2424
Fixed Inductor Nonstandard 22µH ±20% 1.5A 142mΩ 11MHz 17@2.52MHz
Inductor, Shielded, 22Uh, 1.9A, Smd; Inductance:22Μh; Rms Current (Irms):1.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.9A; Product Range:Srn6045 Series; Dc Resistance Max:0.142Ohm; Inductance Tolerance:± 20% Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. SRN6045-220M.